HomeCNFAO scurtă privire asupra CNFA 2014

O scurtă privire asupra CNFA 2014

Având în vedere că mai este o lună şi puţin până la începutul Campionatului Naţional de Fotbal American (CNFA) 2015, ne-am gândit să revenim puţin asupra campionatului de anul trecut cu câteva statistici şi informaţii generale.

La startul CNFA 2014 s-au înscris 8 echipe împărţite în 2 conferinţe. La finalul lui, au rămas în picioare doar 5: Bucharest Rebels, Timişoara 89ers, Cluj Crusaders, Bucharest Warriors şi Mureş Monsters. Din campionat s-au retras 2 echipe: Baia Mare Miners, după prima etapă şi Thunder Wolverins, la finalul sezonului regulat. A treia echipă, Bucharest Predators, a fost descalificată pentru acţiuni nesportive în primul meci susţinut.

Din cauza retragerilor şi eliminării, singurele două echipe care au disputat toate meciurile programate au fost Timişoara 89ers şi Bucharest Warriors. Bucharest Rebels şi Cluj Crusaders au avut câte un meci câştigat la masă verde în timp ce Mureş Monsters au avut două.

Totalul meciurilor jucate în CNFA 2014 a fost de 12. 8 în sezonul regulat, 2 semifinale şi 2 finale.

Echipa cu cele mai multe puncte înscrise a fost Timişoara 89ers, totalul punctelor înscrise în sezonul regulat şi în post-sezon fiind de 182 de puncte. Echipa care a primit cele mai multe puncte şi a terminat sezonul a fost Bucharest Warriors cu 138 puncte primite în sezonul regulat şi post-sezon. Aceastea sunt şi cele două echipe care au disputat toate meciurile programate.

Sezonul a debutat pe 3 mai iar finala, RoBowl V, s-a disputat pe 6 iulie, existând câte o săptămână de pauză între sezonul regulat şi semifinale şi semifinale şi finale.

Finalele s-au disputat pe Stadionul Dan Paltinişanu şi au fost organizate de echipa locală, Timişoara 89ers.

Clasamentul final a fost: Locul 1: Bucharest Rebels; Locul 2: Timişoara 89ers; Locul 3: Cluj Crusaders; Locul 4: Bucharest Warriors; Locul 5: Mureş Monsters. Faţă de CNFA 2013, Rebels şi Crusaders au schimbat locurile între ei, 89ers şi Warriors rămânând pe aceleaşi locuri.