HomeCNFATimișoara 89ers ajung în RoBowl X după victoria împotriva Cluj Crusaders
Cluj Crusaders Timisoara 89ers semis

Timișoara 89ers ajung în RoBowl X după victoria împotriva Cluj Crusaders

Timișoara 89ers ajung în RoBowl X după victoria împotriva Cluj Crusaders. Meciul dintre cele două echipe a reprezentat semifinala dintre ocupantele locurilor II, Timișoara 89ers și III, Cluj Crusaders, din sezonul regulat.

Meciul s-a disputat la Timișoara și s-a încheiat cu scorul de 15 – 9 pentru Timișoara 89ers.

Am avut parte de o dispută dură la mijlocul terenul unde, deși am văzut puține touchdown-uri, am văzut un spectacol tactic memorabil.

Scorul a fost deschis în sfertul al doilea de către Cluj Crusaders care au reușit un field goal prin intermediul #27 László Tamás. A urmat răspunsul 89ers care au reușit să ajungă în end zone-ul advers în urma unei pase aruncate de #4 Charles Babb către #57 Valentin Cocrean. Conversia de 2 puncte a fost reușită printr-un run al #21 Jeron Jones.

La pauză, scorul era 8 – 3 pentru 89ers și ne așteptam la o a doua repriză la fel de disputată.

În sfertul 3, #7 Paul Cîrja îl găsește pe #10 Marian Mikacs în end zone pentru singurul touchdown Crusaders din acest meci iar #27 László Tamás nu reușește să urce pe tabelă extra punctul astfel încât clujenii preiau din nou conducerea în meci cu scorul 9 – 8.

În ultimul sfert însă, #4 Charles Babb, cu un efort personal uimitor, ajunge în end zone-ul clujan și reușește să urce scorul la 14 – 8. Ultimul punct pe tabelă a fost pus de #87 Mario Borza care reușește extrapunctul, ducând scorul la 15 – 9.

Astfel, 89ers revin în finala Campionatului de Fotbal American, RoBowl, după 5 ani de pauză. De altfel, 89ers vor juca împotriva ultimei echipe în fața căreia au pierdut RoBowl-ul, Bucharest Rebels, echipă bucureșteană calificându-se în urma victoriei împotriva Reșița Locomotives, scor 46 – 6.

Cluj Crusaders vor juca finala mică, pentru ocuparea locului al III-lea, împotriva Reșița Locomotives, în meciul anterior RoBowl X.

RoBowl X va fi disputat pe Stadionul Emilian Pavel din Ghiroda, Timiș, lângă Timișoara și va fi organizat de Timișoara 89ers.

P.S. Dacă preiei informații din acest articol sau din materialele adiacente, te rog să pui link către sursă (adică către articol sau către materialele adiacente). Dacă nu vei face acest lucru, îți dorim să ți se întrerupă asincron internetul și curentul atunci când ți-e lumea mai dragă.