HomeDiverseÎn Big6 se întreabă: Sprechen Sie Deutsch?
Frankfurt Universe

În Big6 se întreabă: Sprechen Sie Deutsch?

Dacă nu cunoașteți limba Germană atunci trebuie să vă chemați un prieten care o cunoaște și în compania căruia să urmăriți unul din cele mai așteptate meciuri ale sezonului, finala BIG 6 din 11 iunie! Eurobowl XXXI are ca finaliste două echipe nemțești, marii favoriți de la Braunschweig New Yorker Lions și  pe rivalii lor de la Samsung Frankfurt Universe.

Dacă Lions s-au calificat lejer cu două victorii clare în cadrul grupei A, 20-6 împotriva olandezilor de la Amsterdam Crusaders și 54-14 împotriva spaniolilor de la Badalona Dracs, Samsung Frankfurt Universe s-a calificat în finală beneficiind de pasul greșit al celor de la Berlin Rebels din prima etapă, când aceștia au pierdut surprinzător în Italia contra celor de la Milano Seamen și astfel chiar dacă au fost învinși de Rebels au mers mai departe la punctaveraj având o victorie clară împotriva italienilor 38 la 12.

Etapa a treia ne-a oferit un meci de clasament în grupa A unde Amsterdam Crusaders a trecut de Badalona Dracs cu scorul de 47 la 19. În pofida scorului, partida a fost una echilibrată, scorul la pauză fiind 13 la 13. Începutul sfertului patru avea să prezinte un scor de 20 la 13 în favoarea olandezilor. Cu un joc de alergare care a adus 3 touchdownuri doar în sfertul 4 pentru un total de 217 iarzi, comparativ cu un total negativ de iarzi ”câștigat” de spanioli și cu un joc solid aerian, totul combinat cu o cădere fizică și morală pe final de partidă a spaniolilor și avem scorul final de 47 la 19.

Grupa B a pus față în față pe Berlin Rebels și pe Samsung Frankfurt Universe cu șanse de calificare în finală de ambele părți dar condiționate pentru Rebels, aceștia având nevoie de o victorie la mai mult de 14 puncte. Au ieșit învingători, dar doar la un punct: 11 la 10. Un joc extrem de bun al celor două defensive a dus scorul alb până la pauză și doar o returnare spectaculoasă de 61 de iarzi a dus la deschiderea scorului, 7-0  Universe. Biletele pentru marea finală erau amanetate deja. Pe final, Rebels au reușit o conversie de 3 puncte și ulterior și un touchdowns transformat dar pentru ei totul s-a pierdut în italia!

Clasamentul final al celor două grupe arată astfel:

• Grupa A: locul 1 Braunschweig New Yorker Lions, locul 2 Amsterdam Crusaders, locul 3 Badalona Dracs;
  • Grupa B: locul 1 Samsung Frankfurt Universe, locul 2 Berlin Rebels, locul 3 Milano Seamen.

Așadar, pentru cei pasionați de fotbalul american, 11 iunie se anunță o zi importantă, finala Eurobowl XXXI, care chiar dacă are o favorită clară, poate să producă pe lângă spectacolul garantat de cele două combatante și o eventuală surpriză.

Sursă foto: Frankfurt Universe