HomeFlagChișinău Sentinels organizează a doua ediție Sentinels Open 2019
Sentinels Open 2019 LNFF

Chișinău Sentinels organizează a doua ediție Sentinels Open 2019

Chișinău Sentinels organizează a doua ediție Sentinels Open 2019, în 5-6 Octombrie. A doua ediție a Sentinels Open face parte pentru prima dată din Liga Națională de Flag Football – LNFF, reprezentând al doilea turneu din cadrul LNFF, dintr-un total de patru turnee.

Sentinels Open se va juca pe terenul de fotbal din cadrul Complexului Sportiv al Universității Tehnice a Moldovei și se vor disputa două meciuri în paralel, arbitrajul fiind format din arbitrii români și voluntari din partea echipelor participante.

La acest turneu vor participa 5 echipe din Liga Națională de Flag Football:

1. Cluj Crusaders – Locul I la general în LNFF cu 16 puncte
  2. Bucharest Titans – Locul al II-lea la general în LNFF cu 14 puncte
  3. Chișinău Sentinels – Locul al III-lea la general în LNFF cu 12 puncte
  4. Bucharest Others – Locul al IV-lea la general în LNFF cu 10 puncte
  5. Mureș Monsters – Locul al VI-lea la general în LNFF cu 6 puncte

Alături de ei, în Chișinău Open s-au înscris și cei de la Lviv Lions din Ucraina, echipă care s-a clasat pe locul al IV-lea în prima ediție Sentinels Open, pierzând în semi-finală împotriva câștigătoarei Sentinels Open,  echipa Moscow Flag Football Community – MFFC.

Echipele din Liga Națională de Flag Football care nu ajung la Sentinels Open, al doilea turneu al Ligii Naționale de Flag Football, sunt: Bucharest Rebels –  Locul al V-lea la general în LNFF cu 8 puncte, Timișoara 89ers – neclasați în LNFF, cu 0 puncte și Giurgiu Gladiators – neclasați în LNFF, cu 0 puncte.

În Sentinels Open fiecare echipă va juca cu fiecare și în funcție de acest clasament, se vor juca sferturi de finală, semifinale și finale, dar punctele pentru Liga Națională de Flag Football vor fi cumulate doar în stadiul grupelor.

Astfel, echipele din Liga Națională de Flag Football vor primi 3 puncte pentru o victorie, 2 puncte pentru egal si 1 punct pentru o înfrângere la meciurile dintre echipele înscrise în Liga Națională de Flag Football. Suplimentar, pentru meciul împotriva Lviv Lions, fiecare echipă din LNFF va primi 1 punct, indiferent de victorie sau înfrângere.

Numărul minim de puncte care poate fi obținut de o echipă LNFF în Sentinels Open 2019, pentru clasamentul Ligii Naționale de Flag Football 2019 este de 5 (4 x 1 + 1 -> 4 înfrângeri și meciul cu Lions) și numărul maxim este de 13 (4 x 3 + 1 -> 4 victorii și meciul cu Lions).

Programul competițional pentru cele două zile va fi următorul, cu mențiunea că se poate schimba în funcție de orele de final ale meciurilor din prima zi:

• Ora 15:30 Finala Micâ: Perdanta primei semifinale vs. Perdanta celei de-a doua semifinale

Regulamentul după care se va juca în acest turneu și în toate turneele Ligii Naționale de Flag Football este IFAF Flag Football Rulebook 2019: http://myiafoa.org/flag/IFAF%20Flag%20Rules%202019.pdf